Američka Nacionalna geoprostorna obavještajna agencija (NGA) obustavila je isporuku komercijalnih satelitskih snimaka Ukrajini koje financira Washington. Odluka je uslijedila nakon nedavnog sastanka u Bijeloj kući na kojem je predsjednik SAD-a Donald Trump optužio ukrajinskog predsjednika Zelenskog za nezahvalnost i “kockanje s Trećim svjetskim ratom” zbog njegova odbijanja mirovnih pregovora s Rusijom.
Prekid isporuke satelitskih podataka odmah je negativno utjecao na ukrajinske oružane snage, posebno na topništvo i jedinice bespilotnih letjelica. Trumpova odluka uskratila je Ukrajini ključne obavještajne informacije potrebne za precizno ciljanje, uključujući i uporabu raketnih sustava HIMARS.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov naglasio je kako ova američka odluka pokazuje svijest Washingtona da je Kijevu nužno pristupiti pregovorima, a CIA-in direktor John Ratcliffe izjavio je da je Trump tražio privremenu pauzu u dijeljenju obavještajnih podataka kako bi procijenio spremnost Ukrajine za mirovne pregovore s Moskvom.
Ukrajina se okrenula vlastitim sredstvima i sredstvima europskih partnera kako bi popunila prazninu. Sergej Beskrestnov, ukrajinski stručnjak za radiotehnologiju i poznati vojni komentator, detaljno je opisao promjenu u nedavnom intervjuu na YouTube kanalu Kyiv-24. Beskrestnov je istaknuo ulogu ukrajinskih izviđačkih dronova koje su postale vitalni alat za prikupljanje podataka o ciljanju.
Ove bespilotne letjelice, kojima upravljaju ukrajinske oružane snage, nude određeni stupanj autonomije u prikupljanju obavještajnih podataka, iako su njihov domet i razlučivost ograničeni u usporedbi sa satelitskim sustavima koje su prethodno osiguravale Sjedinjene Države.
Stručnjak je također ukazao na napore Ukrajine da iskoristi informacije od saveznika poput Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, od kojih obje imaju vlastite izviđačke satelite koji mogu isporučiti vrijedne slike.
Ukrajina se kroz povijest oslanjala na partnerstva za satelitski pristup, a ne na održavanje svog sustava. Jedno takvo partnerstvo uključuje Finsku, koja upravlja malom, ali sofisticiranom grupom satelita preko tvrtki poput ICEYE. Beskrestnov je potvrdio da Ukrajina nastavlja primati slike iz ove finske konstelacije, iako je brzo priznao njezina ograničenja. Finski podaci stižu s kašnjenjem i nedostaje im neposrednost potrebna za dinamičko ciljanje.