Lov na brze radiovalove, kozmičke proboje kojih je podrijetlo još obavijeno tajnom, donijelo je prve rezultate, objavili su astronomi navodeći da su uspjeli otkriti njih više od deset, a jedan od njih se ponavlja.
Brzi radijski proboji (Fast radio bursts, FRB) su radioimpulsi nabijeni snažnom energijom i traju vrlo kratko – nekoliko milisekunda.
Ta pojava intrigira znanstvenike od 2007., kada su objavljeni prvi dokazi njihova postojanja. Čini se da je podrijetlo te pojave daleko izvan Mliječne staze, naše galaksije i da oni u jednoj milisekundi emitiraju onoliko energije koliko i Sunce u 10.000 godina.
No priroda njihova izvora, razlog njihova postojanja još je tajna za znanost.
Do danas je otkriveno šezdesetak FRB-a.
Godine 2012. niz FRB-a iz istog izvora zabilježen je snažnim radio teleskopom Arecibo na otoku Portoriko. Čini se da je njihov izvor nekih 1,5 milijarda svjetlosnih godina od Zemlje, a potječu možda od ostatka supernove ili iz točke smještene blizu središnje crne rupe neke galaksije, kaže Cherry Ng sa sveuilišta u Torontu.
Za 50 znanstvenika, suradnika u dvjema studijama koje je objavio britanski časopis Nature, otkriće drugog niza FRB-a daje naslutiti da ih ima još
Pomoću radio teleskopa CHIME, koji je od 2017. smješten u Britanskoj Kolumbiji (Kanada), znanstvenici su također otkrili 12 točnih FRB-a, u samo tri tjedna promatranja i u vrijeme kada teleskop još nije radio punim kapacitetom.
“Svakodnevnim promatranjem sjeverne polutoke teleskopom CHIME, zacijelo ćemo pronaći druge nizove FRB-a”, kazala je Ingrid Stairs sa Sveučiišta British Columbia, a njezina kolegica Deborah Good s istog sveučilišta dodala “Krajem godine, pronaći ćemo možda još 1000 FRB-a”.
Iako je izvor tih proboja radioelektričnih valova još misterij, znanstvenik Shriharsh Tendulkar sa sveučilišta McGill u Montrealu, jedan od autora studije ocjenjuje “krajnje nevjerojatnim” da bi oni mogli potjecati iz izvanezemaljskih civilizacija. Priznaje ipak da ih on, kao znanstvenik “ne može isključiti 100 posto”. (Hina)