Nedostatak energije, poremećaj spavanja, gubitak apetita, napetost mišića i vrtoglavica samo su neki od simptoma proljetnog umora koji se javlja u ožujku i travnju
Proljetni umor je normalan fiziološki proces koji se javlja kod svih, ali jedni ga osjećaju više, dok drugi tu pojavu uspješno preveniraju nizom različitih postupaka.
Nedovoljno sunčeve svjetlosti tijekom zimskih mjeseci i nedostatak tjelesne aktivnosti samo su neki od faktora koji utječu na pojavu proljetnog umora. Ako niste tjelesno aktivni, ovo je idealno vrijeme da izađete i krenete se baviti nekom aktivnošću.
Tjelesna aktivnost te boravak na suncu i svježem zraku potaknut će sintezu vitamina D i lučenje hormona sreće, a to će vam, uz još neke mjere, pomoći da pobijedite proljetni umor.
Prednosti tjelesne aktivnosti su brojne, ubrzava metabolizam i poboljšava cirkulaciju pa se aktivne osobe osjećaju odmornije i bolje, smanjuje rizik od nastanka osteoporoze te pomaže u regulaciji tjelesne mase i poboljšava opće zdravstveno stanje.
Hidratacija i dovoljan unos vitamina i minerala
Pravilna prehrana je drugi korak u borbi protiv proljetnog umora. Potrebno je povećati potrošnju namirnica koje sadrže velike količine C vitamina, a s time povećati i unos željeza jer ono pomaže u apsorpciji ovog vitamina. Željezo sadrže orašasti plodovi, soja, riba, perad, crveno meso i špinat.
Mineral koji je također važan u borbi protiv umora je i magnezij. Magnezij potiče metabolizam aktivacijom brojnih enzima koji su nužni za pravilno odvijanje metaboličkih procesa, a važan je i za pravilan rad živčanog sustava, srca i mišića.
Smanjenju simptoma proljetnog umora pomažu i vitamin E koji neutralizira djelovanje slobodnih radikala te poboljšava cirkulaciju i djelovanje imunološkog sustava, te lecitin.
Lecitin je odličan izvor vitamina B skupine i pozitivno djeluje na raspoloženje te je važan u očuvanju intelektualnih sposobnosti.
Ne smije se zanemariti ni unošenje dovoljnih količina vode, barem 1,5 litra dnevno.
Pravilna rutina spavanja
Dosta ljudi često zna odspavati popodne kad se javi osjećaj umora, ali drijemanje tijekom dana dovodi do poremećaja normalnog ritma spavanja i uzrokuje nesanicu tijekom noći.
Potrebno je izbjegavati stresne i naporne aktivnosti prije odlaska na spavanje i držati se određene rutine. Na spavanje treba odlaziti ranije nego inače i ustajati odmah nakon buđenja jer će klonulost i umor biti još veći ako aktivno ne započnemo dan.