Lanene sjemenke su najbolji izvor omega-3 masnih kiselina, bolji čak i od najpoznatijeg izvora tih kiselina – ribljeg ulja
Sjemenke lana ubrajaju se u sami vrh supernamirnica, a razlog tomu je činjenica da ove sjemenke sadrže desetke hranjivih tvari. Neke od njih su palmitinska, oleinska (omega-9), linolna (omega-6) i omega-3 ili alfa linolenska kiselina.
Osim toga, ove sjemenke sadrže i karoten, fitosterole te vitamine B1, B2, C i E, a od minerala su zastupljeni bakar, cink, fosfor,kalcij, kalij, magnezij, natrij, selen i željezo. Uz to su bogate i topivim vlaknima i ligninom – iznimno važnim antioksidansom za koji je otkriveno da ima antikancerogena svojstva, osobito kad su u pitanju karcinom debelog crijeva i dojke.
Lanene sjemenke sadrže sve što našem organizmu treba, a u nastavku provjerite zašto su zavrijedile visoko mjesto na popisu supernamirnica i zašto bismo ih trebali konzumirati:
- Pomažu u prevenciji moždanog udara
- Reguliraju razinu šećera u krvi
- Preventivno djeluju na nastanak ateroskleroze
- Štite naše srce i krvožilni sustav
- Smanjuju mogućnost nastanka artritisa
- Potiču rad probave
- Imaju blagotvorno djelovanje na metabolizam
- Smanjuju mogućnost nastanka žučnih kamenaca
- Pomažu u rješavanju viška kilograma
- Ublažavaju simptome menopauze kod žena
- Smanjuju razinu lošeg kolesterola
- Poboljšavaju zdravlje kose, kože i noktiju
Kako konzumirati lanene sjemenke
Sjemenke lana najčešće se jedu za doručak, ali mogu se dodavati i kolačima i kruhu. Međutim, treba imati na umu da se termičkom obradom velikim dijelom uništavaju ljekovita svojstva lana.
Preporučena količina je jedna do dvije jušne žlice sjemenki dnevno. Lanene sjemenke i jogurt su jedna od najboljih kombinacija za doručak, jer u tom slučaju postaju emulzija i lakše se probavljaju.
Lanene sjemenke se cijele ili mljevene mogu dodavati raznim jelima poput salata, umaka i juha itd.