Tko ima najviše koristi od informacijskog kaosa oko rata Izraela i Hamasa?

Kina, Rusija i Iran koriste informacijski kaos oko rata Izrael-Hamas kako bi unaprijedili vlastitu geopolitičku agendu

Prema novom izvješću, državni agenti iz Kine, Rusije i Irana iskorištavaju informacijski kaos oko rata između Izraela i Hamasa kako bi promicali nasilje, poticali mržnju i širili lažne tvrdnje o događanjima na Bliskom istoku. Ovaj sukob doveo je do porasta dezinformacija na internetu, osobito na društvenim mrežama, te naglog porasta govora mržnje i nasilja, uključujući antisemitske i islamofobne izraze.

Istraživači iz britanskog Instituta za strateški dijalog (ISD), koji prate širenje ekstremizma i dezinformacija na internetu, otkrili su da zemlje poput Kine, Rusije i Irana iskorištavaju krizu kako bi unaprijedile vlastite geopolitičke ciljeve.

Prema izvješću ISD-a, ova tri zemlje koriste informacijski kaos oko rata na različite načine u skladu s vlastitim interesima. Profili sa socijalnih mreža povezani sa Iranom slave napad Hamasa 7. listopada kao “strateški udarac protiv Izraela” i optužuju SAD za patnje Palestinaca. Također veličaju i opravdavaju ratne zločine protiv izraelskih civila, koriste dehumanizirajući jezik i dijele neovjerene videozapise koji su kasnije dokazani kao lažni.

Ruski državni mediji također doprinose širenju lažnih i neovjerenih informacija, tvrdeći da je Ukrajina opskrbila oružje Hamasu i da je Hamas čak javno zahvalio Kijevu na navodnoj pomoći. Ruski državni mediji tvrde i da je bolnica u Gazi uništena 17. listopada bombom koju je SAD isporučio Izraelu.

Još uvijek nije jasno tko stoji iza smrtonosne eksplozije u bolnici al-Ahli, u kojoj se pretpostavlja da su stotine civila izgubile život. I Izrael i Palestinski Islamski džihad, kojeg izraelske vlasti optužuju za napad, negirali su svoju ulogu u eksploziji.

Profili na socjalnim mrežama povezani s vlašću Komunističke partije Kine mijenjaju svoj pristup ratu ovisno o platformi koju koriste, prema izvješću ISD-a. Na Facebooku ostaju neutralni i osuđuju sve akcije koje štete civilima, dok kineski državni mediji na X (ranije poznatom kao Twitter) osuđuju SAD zbog navodnog traženja ekonomske koristi od eskalacije sukoba. Ti profili također kritiziraju zapadne političare i glavne medijske kuće zbog “zatvaranja očiju” pred žrtvama u Gazi.

“Sasvim je očekivano da autoritarni režimi pokušavaju iskoristiti konfuziju oko sukoba između Izraela i Hamasa kako bi ostvarili svoje geopolitičke ciljeve”, izjavila je viša analitičarka ISD-a, Julia Smirnova. “Mi – a posebno društvene medijske platforme – ne bi smjeli zanemariti štetnost ove retorike u pogoršavanju polarizacije i produbljivanju nepovjerenja prema demokratskim institucijama i medijima.”