Cjepivo od tvrtki Pfizer i BioNTech te cjepivo od tvrtke Moderna trenutno su oba u centru svjetske pozornosti zbog njihovih učinkovitosti iznad 90%. Međutim, po kakvom principu ova dva cjepiva funkcioniraju?
Datuma 9. studenog, američka farmaceutska kompanija Pfizer i njezin njemački partner BioNTech izvijestili su rezultate testiranja novog COVID-19 cjepiva, koje je u to vrijeme pokazivalo 90% učinkovitosti, a u kasnijim testiranjima čak i 95%.
Uz njih, američka biotehnološka tvrtka Moderna je 16. studenog prijavila rezultate svog cjepiva, koje je u to vrijeme pokazivalo već 95% učinkovitosti. Naime, Moderna je surađivala s američkim Državnim institutom za alergije i zarazne bolesti, s kojima su, između ostalog, uspjeli konkurirati na tržištu.
Dok se čeka odobrenje američke Uprave za hranu i lijekove (FDA) za širu distribuciju cjepiva, bitno je naglasiti kako oba cjepiva su prva koja koriste tehnologiju u kojoj se služe glasničkom ribonukleinskom kiselinom (mRNA). Tradicionalna cjepiva unose umrtvljene ili slabije oblike virusa u organizam, pomoću kojih naš sustav razvija specifične imunološke stanice, koje će biti spremne kada „pravi“ virus napadne.

S druge strane, modernija cjepiva pronalaze druge načine preko kojih žele postići isti cilj. U ovom slučaju, radi se o jednostavnoj genetičkoj manipulaciji. Naime, cilj koji ova cjepiva pokušavaju postići je da putem genetičkog kodiranja upravljaju oblikom stanica virusa, što bi našem imunološkom sustavu olakšalo prilikom njegovog prepoznavanja.
Glavni problem kod virusa općenito je što ih znanstvenici teško mogu smatrati živim organizmima, već kao organizme na granici živog i neživog svijeta. Kod virusa SARs-CoV-2 konkretno, ispostavilo se da imunološki sustav reagira na proteinske iglice na površini virusa, koje se razviju tek par dana nakon infekcije, kad je slučaj još asimptomatski.
Cjepiva pokušavaju genetičkim kodovima brže izgraditi te iste proteinske iglice na virusu kako bi naš sustav brže reagirao i pravovremeno pripremio prikladne stanice protiv njega.
Izvori:
1. Y. Johnson, Carolyn; Steckelberg, Aaron (2020.), What you need to know about the Moderna and Pfizer coronavirus vaccines. The Washington Post.
2. Kaplan, Sarah; Wan, William; Achenbach (2020.), The coronavirus isn’t alive. That’s why it’s so hard to kill. The Washington Post.
Ovdje možete preuzeti našu aplikaciju!