Izjava o mogućoj “najgoroj ekonomskoj recesiji u europskoj povijesti” uznemirila je javnost. Čini se da najgore posljedice COVID-19 infekcije tek dolaze.
Dobre vijesti
Svi su nestrpljivo čekali kada će se koronavirus “umiriti”. I napokon, mnogi su ovih dana u Europi odahnuli. Dobre vijesti su došle. Stopa broja umrlih u Italiji nikada nije bila manja, a Angela Merkel je u Njemačkoj najavila otvaranje vrtića i restorana.
Predviđanja
Previđanja Europske Komisije nisu nimalo ohrabrujuća. Očekuje se opadanje ekonomske aktivnosti od čak 7.4 posto.
Čini se da je ovo teški podsjetnik na to da će i potpunim nestankom virusa, europska (ali i svjetska) ekonomija još dugo “patiti”.
Situacija u SAD-u
S preko milijun oboljelih i 75.000 umrlih, u SAD-u stvarni oporavak nije na vidiku.
Smatra se da je nešto više od 20 milijuna ljudi izgubilo posao u travnju.
Posljedice pandemije
Svjesni smo da će teška recesija ili već rečeno, mogući drugi val pandemije, jako ugroziti živote Europljana. Osim malih ljudi, posljedice će biti vidljive u poslovanju tvrtki i banaka.
Stvarni problem jest što će kriza pojačati već uspostavljene političke podjele (bogatiji sjever/siromašniji jug). Time bi mogla potencijalno srušiti ravnotežu između država članica neraskidivih ekonomskih poveznica.
Šef odjela za ekonomska i financijska pitanja Europske Komisije, Maarten Verwey, u predgovoru predviđanja izjavljuje: “Opasnost od duboke i produžene recesije sve je izglednija.”
Brojevi
U već spomenutim predviđanjima pada ekonomskih kretanja, izdane su i okvirne brojke.
Prema tome, ekonomije Italije i Španjolske, a koje su ujedno i najgore prošle u borbi s koronavirusom, doživjet će pad od čak 9%.
Najgore će proći Grčka (9.7%), a najbolje Poljska (4.5%).
Iako je rečeno da bi Njemačka mogla doživjeti najgoru krizu od Drugog svjetskog rata, brzo bi se od iste mogla i oporaviti.
Odgovor na krizu
Stručnjaci se nadaju da će se europske ekonomije od nadolazeće krize brzo oporaviti i izbjeći najgore scenarije. Ekonomisti takvu pojavu zovu “recesija u obliku slova V”.
Sve oči su uprte u europske čelnike i svi se slažu da odgovor na recesiju mora biti hrabar i učikovit, ali i isključivo zajednički, kako ekonomski oporavak ne bi trajao godinama.
Paolo Gentiloni, povjerenik za gospodarstvo Europske Komisije naglašava kako trenutno nije vrijeme za podjele u Europi, jer to “predstavlja prijetnju jedinstvenome tržištu i eurozoni.”
Izvor: Nytimes.com