Svjetsko prvenstvo u nogometu je jedan od najpopularnijih događaja u svijetu općenito. U mjesec dana praktički “stane pola svijeta” kako bi gledalo najbolje nogometaše u borbi za prestižni trofej. Brazilske legende Pele i Ronaldo pa i Ronaldinho (ponajviše zbog gola Engleskoj na SP-u 2002. godine), argentinski čarobnjak Maradona, francuski dirigent Zidane, njemački stroj s vođom Beckenbauerom i mnogi drugi su postali planetarno popularni upravo zbog svoje eksplozije na Svjetskim prvenstvima.
Najbolji igrači modernog doba, Leo Messi i Cristiano Ronaldo se često spominju u istoj rečenici s Peleom, Maradonom i “pravim Ronaldom”, ali obojica ne znaju što znači biti Svjetski prvak. To im još nije pošlo za “nogom”. Čuveni CR7 je prije dvije godine postao prvak Europe s Portugalom, a nedostaje još titula prvaka svijeta u bogatoj vitrini. Isto vrijedi za Messija koji je na prošlom prvenstvu u Brazilu izgubio u finalu od moćne Njemačke.
Brazilci su apsolutni vladari nogometa s pet naslova, ali Njemačka i Italija imaju po četiri u svojim vitrinama. Zanimljivo, samo je sedam različitih država postalo prvak svijeta! Ovo FIFA-ino natjecanje je kroz povijest izazivalo mnoge kontroverze oko kojih se i danas često raspravlja.
Prisjetimo se stoga nekih najzanimljivijih “čudnih” trenutaka.
Maradonina Božja ruka je zasigurno najčešće spominjani “incident” iz Meksika ’86. kada je Maradona Englezima ugurao loptu u gol rukom, ali i zabio jedan od ljepših golova u povijesti predriblavši cijelu protivničku momčad.
Englezi su svoj jedini naslov osvojili kod kuće ’66 kada su u finalu pobijedili Njemačku. Ni tu nije moglo proći bez kontroverzi i dan danas ostaje nerazjašnjeno je li lopta prešla gol crtu?
O golu Ronaldinha ne treba previše trošiti riječi…
Tragedija Andresa Escobara uzdrmala je nogometni svijet. Autogol je koštao Kolumbiju prolaska skupine, a Escobar je na kraju izgubio život nakon pucnjave jer se zamjerio kladioničarskoj mafiji.
Jedna od najvećih sportskih i samo sportskih tragedija dogodila se u finalu SP-a 1950. godine kada je Brazil na domaćoj Marakani pred 200 tisuća ljudi poražen od Urugvaja.
Svjetska senzacija Pele sa samo 17 godina uništio Šveđane u finalu 1958. godine. Uslijedila je dominacija Brazilaca koji su osvojili naslove ’62. i ’70.
Pele je svoj vrhunac doživio u Meksiku 1970. godine.
Prisjetimo se kako je Jugoslavija ispala od Argentine, a Tomo Ivković obranio penal Maradoni. Ono što treba naglasiti kako su većinu reprezentacije sačinjavali hrvatski igrači.
Ukleti Holandezi
Leo Messi ne može biti nesretan koliko su to Nizozemci koji su izgubili tri finala, i to 1974., 1978. i 2010. godine.
Mnogi zaboravljaju koliko su Nizozemci bili jaki 1998.godine u Francuskoj gdje su igrali najkvalitetniji nogomet te na kraju ostali bez ičega. Legendarna Hiddinkova generacija je bila puna igračina (Kluivert, Bergkamp, Davids, Seedorf, braća De Boer, Overmars, Cocu, Zenden, Van der Saar i drugi), ali nisu imali sreće na lutriji jedanaesteraca protiv Brazila u polufinalu, dok se u utakmici za treće mjesto ukazao naš Dražen Ladić koji je branio utakmicu života koju više nije ponovio u svojoj karijeri.
Hrvatska je u svome debitantskom nastupu stigla do povijesne bronce. Nakon toga više nisu uspijevali proći grupnu fazu, a SP 2010. smo propustili.
Pobjednici Svjetskih prvenstava
1930. – Urugvaj
1934. – Italija
1938. – Italija
1950. – Urugvaj
1954. – Zapadna Njemačka
1958. – Brazil
1962. – Brazil
1966. – Engleska
1970. – Brazil
1974. – Zapadna Njemačka
1978. – Argentina
1982. – Italija
1986. – Argentina
1990. – Zapadna Njemačka
1994. – Brazil
1998. – Francuska
2002. – Brazil
2006. – Italija
2010. – Španjolska
2014. – Njemačka
2018. – ????