Proteklog vikenda 12 reprezentacija osiguralo je vizu za završnicu Davis Cupa
Najprestižnije momčadsko tenisko natjecanje, Davis Cup, prošle je godine uvelo novi format koji je puno više od završnog turnira u Madridu. Time se nije izgubila mogućnost organizacije dvodnevnih nadmetanja kod kuće ili u gostima. U petak i subotu stoga su diljem svijeta odigravani kvalifikacijski dvoboji svih grupa Davis Cupa, s naglaskom na onu nama najzanimljiviju Svjetsku skupinu.
Hrvatska se nakon trećeg mjesta u skupini prošlogodišnje završnice (iza pobjednika Španjolske i polufinalista Rusije) trebala izboriti za povratak na novo madridsko finale, a ždrijeb joj je donio Indiju. Riječ je o reprezentaciji koja je prošle godine igrala u Grupi 1 zone Azija/Oceanija, a Hrvatska se jedini put prije ovog okršaja s njom susrela 1995. godine kada je u New Delhiju reprezentacija sa Sašom Hiršzonom i Goranom Ivaniševićem izgubila rezultatom 3:2.
Dvostruka pobjeda prvog dana
Prije dvoboja u Domu sportova novi izbornik Vedran Martić imao je problema s ozljedama Ivana Dodiga i Nikole Mektića tako da je Hrvatska nastupala u sastavu Marin Čilić – Borna Gojo – Nino Serdarušić – Mate Pavić – Franko Škugor. Indijska je reprezentacija u prosjeku bila starija šest godina od Hrvatske, a najviše je tome pridonio Leander Paes, koji je i s 46 godina na leđima aktivan na teniskim terenima. Paes je protiv Hrvatske igrao i prije četvrt stoljeća.
Prvog dana dvoboja, u petak, Hrvatska je povela rezultatom 2:0. Iako se neutralnom promatraču čini da je bila riječ o rutinskom poslu, i Gojo i Čilić dobrano su se morali pomučiti protiv Gunneswarana, odnosno Ramanathana, da Hrvatskoj donesu prednost. Gunneswaran je vrlo lako dolazio do poena na svom servisu, dopustivši Goji tek tri poena u prvom setu, tako da je i prvi set Indijac osvojio break-loptom.
Drugi set Gojo je riješio odmah u prvom gemu, najdužem u meču u kojem je presudna bila šesta break-lopta. U trećem setu gledali smo nekog drugog, boljeg Goju, a to se i vidjelo kroz tri osvojena breaka čime je mirno priveo meč kraju.
Iako je u drugom meču dana Čilić pobijedio Ramanathana u dva seta, oba su išla u tie-break. Indijac, koji je 182. igrač svijeta, čak je imao i set loptu, no Čilić ju je spasio. Set je završio tako što je Ramanathan napravio dvostruku pogrešku na Čilićevu treću set loptu. Iako su u drugom setu obojica imali po dvije break-lopte, nitko nije izgubio servis tako da se ponovo igrao trinaesti gem seta u kojem je Čilić još jednom pobijedio i donio drugi bod Hrvatskoj.
Poraz u parovima i Čilićeva furiozna završnica
Drugi dan Davis Cup nadmetanja u Domu sportova otvoren je dvobojem parova. Mate Pavić i Franko Škugor odmjerili su snage s iskusnim parom Leanderom Paesom i Rohanom Bopannom, dvojcem koji zajedno ima 86 godina. Prvi set trajao je izrazito kratko (25 minuta). Nakon breaka u četvrtom gemu indijski par mogao je upisati vodstvo 1-0 u bilježnicu. Drugi set pružio nam je najveću borbu čitavog vikenda. Igrao se čak 69 minuta. Nakon breaka Pavića i Škugora pri rezultatu 3-3 činilo se da će Hrvatska lako osvojiti set. Već u idućem gemu uslijedio je indijski break.
Davis Cup Tennis 2020: Final Scores
U tie-breaku drugog seta Paes i Bopanna imali su dvije meč lopte, no hrvatska kombinacija ih je uspjela spasiti te se nakon iskorištene treće set-lopte otišlo u treći set. Hrvatska je ponovno prva osvojila break no to su Indijci nakon tri gema neutralizirali. Kada se očekivao novi tie-break, Škugor je napravio dvostruku pogrešku na indijsku break-loptu koji su time upisali prvi bod.
Posljednji meč bio je jednosmjerna ulica. Po prvi put u dva dana na teren je izašao Sumit Nagal. Marin Čilić otpuhao je 127. igrača svijeta za manje od sat vremena. U 56 minuta borbe naš Mrnja dopustio je Nagalu tek jedan gem. Čilić je imao čak 11 break-lopti, od kojih je iskoristio njih pet. Njegovom pobjedom potvrdila se ukupna hrvatska pobjeda i osiguran plasman na finale u Madrid koje će se održati od 23. do 29. studenoga ove godine. Domom sportova moglo se zaoriti „Večeras je naša fešta“.
Osim Hrvatske, na Davis Cup finale putuju i Mađarska, Kolumbija, SAD, Australija, Italija, Njemačka, Kazahstan, Češka, Austrija, Ekvador i Švedska. U kvalifikacijama smo se oprostili od triju nositelja, a to su Belgija, Argentina i Japan. U završnici čekaju četiri najbolje reprezentacije prošlogodišnjeg izdanja Španjolska, Kanada, Rusija i Velika Britanija. Pozivnice su dobile Francuska i Srbija. Vrijedi napomenuti da će Hrvatska biti nositeljica u ždrijebu zahvaljujući drugoj poziciji prema rankingu reprezentacija. Ždrijeb je na rasporedu u četvrtak 12. ožujka s početkom u 17 sati.