Davis Cup: Riješena Indija

tenis, Davis Cup, Hrvatska
Wikipedia

Proteklog vikenda 12 reprezentacija osiguralo je vizu za završnicu Davis Cupa

Najprestižnije momčadsko tenisko natjecanje, Davis Cup, prošle je godine uvelo novi format koji je puno više od završnog turnira u Madridu. Time se nije izgubila mogućnost organizacije dvodnevnih nadmetanja kod kuće ili u gostima. U petak i subotu stoga su diljem svijeta odigravani kvalifikacijski dvoboji svih grupa Davis Cupa, s naglaskom na onu nama najzanimljiviju Svjetsku skupinu.

Hrvatska se nakon trećeg mjesta u skupini prošlogodišnje završnice (iza pobjednika Španjolske i polufinalista Rusije) trebala izboriti za povratak na novo madridsko finale, a ždrijeb joj je donio Indiju. Riječ je o reprezentaciji koja je prošle godine igrala u Grupi 1 zone Azija/Oceanija, a Hrvatska se jedini put prije ovog okršaja s njom susrela 1995. godine kada je u New Delhiju reprezentacija sa Sašom Hiršzonom i Goranom Ivaniševićem izgubila rezultatom 3:2.

Dvostruka pobjeda prvog dana

Prije dvoboja u Domu sportova novi izbornik Vedran Martić imao je problema s ozljedama Ivana Dodiga i Nikole Mektića tako da je Hrvatska nastupala u sastavu Marin Čilić – Borna Gojo – Nino Serdarušić – Mate Pavić – Franko Škugor. Indijska je reprezentacija u prosjeku bila starija šest godina od Hrvatske, a najviše je tome pridonio Leander Paes, koji je i s 46 godina na leđima aktivan na teniskim terenima. Paes je protiv Hrvatske igrao i prije četvrt stoljeća.

Prvog dana dvoboja, u petak, Hrvatska je povela rezultatom 2:0. Iako se neutralnom promatraču čini da je bila riječ o rutinskom poslu, i Gojo i Čilić dobrano su se morali pomučiti protiv Gunneswarana, odnosno Ramanathana, da Hrvatskoj donesu prednost. Gunneswaran je vrlo lako dolazio do poena na svom servisu, dopustivši Goji tek tri poena u prvom setu, tako da je i prvi set Indijac osvojio break-loptom.

Drugi set Gojo je riješio odmah u prvom gemu, najdužem u meču u kojem je presudna bila šesta break-lopta. U trećem setu gledali smo nekog drugog, boljeg Goju, a to se i vidjelo kroz tri osvojena breaka čime je mirno priveo meč kraju.

Iako je u drugom meču dana Čilić pobijedio Ramanathana u dva seta, oba su išla u tie-break. Indijac, koji je 182. igrač svijeta, čak je imao i set loptu, no Čilić ju je spasio. Set je završio tako što je Ramanathan napravio dvostruku pogrešku na Čilićevu treću set loptu. Iako su u drugom setu obojica imali po dvije break-lopte, nitko nije izgubio servis tako da se ponovo igrao trinaesti gem seta u kojem je Čilić još jednom pobijedio i donio drugi bod Hrvatskoj.

Poraz u parovima i Čilićeva furiozna završnica

Drugi dan Davis Cup nadmetanja u Domu sportova otvoren je dvobojem parova. Mate Pavić i Franko Škugor odmjerili su snage s iskusnim parom Leanderom Paesom i Rohanom Bopannom, dvojcem koji zajedno ima 86 godina. Prvi set trajao je izrazito kratko (25 minuta). Nakon breaka u četvrtom gemu indijski par mogao je upisati vodstvo 1-0 u bilježnicu. Drugi set pružio nam je najveću borbu čitavog vikenda. Igrao se čak 69 minuta. Nakon breaka Pavića i Škugora pri rezultatu 3-3 činilo se da će Hrvatska lako osvojiti set. Već u idućem gemu uslijedio je indijski break.

Davis Cup Tennis 2020: Final Scores

U tie-breaku drugog seta Paes i Bopanna imali su dvije meč lopte, no hrvatska kombinacija ih je uspjela spasiti te se nakon iskorištene treće set-lopte otišlo u treći set. Hrvatska je ponovno prva osvojila break no to su Indijci nakon tri gema neutralizirali. Kada se očekivao novi tie-break, Škugor je napravio dvostruku pogrešku na indijsku break-loptu koji su time upisali prvi bod.

Posljednji meč bio je jednosmjerna ulica. Po prvi put u dva dana na teren je izašao Sumit Nagal. Marin Čilić otpuhao je 127. igrača svijeta za manje od sat vremena. U 56 minuta borbe naš Mrnja dopustio je Nagalu tek jedan gem. Čilić je imao čak 11 break-lopti, od kojih je iskoristio njih pet. Njegovom pobjedom potvrdila se ukupna hrvatska pobjeda i osiguran plasman na finale u Madrid koje će se održati od 23. do 29. studenoga ove godine. Domom sportova moglo se zaoriti „Večeras je naša fešta“.

Osim Hrvatske, na Davis Cup finale putuju i Mađarska, Kolumbija, SAD, Australija, Italija, Njemačka, Kazahstan, Češka, Austrija, Ekvador i Švedska. U kvalifikacijama smo se oprostili od triju nositelja, a to su Belgija, Argentina i Japan. U završnici čekaju četiri najbolje reprezentacije prošlogodišnjeg izdanja Španjolska, Kanada, Rusija i Velika Britanija. Pozivnice su dobile Francuska i Srbija. Vrijedi napomenuti da će Hrvatska biti nositeljica u ždrijebu zahvaljujući drugoj poziciji prema rankingu reprezentacija. Ždrijeb je na rasporedu u četvrtak 12. ožujka s početkom u 17 sati.