Dajte nam Dugo Selo

Dugo selo, kup, Dinamo
Sloga - Dinamo / izvor: Facebook (HNK Sloga Mravince)
Svaki put kad se zaziva neko iznenađenje u borbi za Kup, izvlači se pobjeda Dugog Sela nad Dinamo (3-2). Ali, tu je riječ o utakmici iz 1998.! Hej, pa to je bilo prije 20 godina! U dva desetljeća se nije dogodila u kupu senzacija koja bi nadjačala tu priču.

Odrađeno je čistilište, poznato je osam klubova koji će se boriti za Rabuzinovo sunce. Bit će to sedam prvoligaša i tek jedan trećeligaš. Šteta što upotrebom koeficijenata Hrvatski nogometni savez mogućnost za senzaciju u ovom natjecanju svodi na razinu statističke pogreške. Šteta što se u hrvatskom nogometu vrlo teško može dogoditi Les Herbiers, trećeligaš koji je igrao finale francuskog kupa protiv PSG-a.

Ali što je tu je, na terene će 5. prosinca u četvrtfinalne dvoboje: Dinamo, Rijeka, Hajduk, Slaven Belupo, Vinogradar, Osijek, Lokomotiva i Inter. Osminu finala prošli su tako svi favoriti.

Stres za Hajduk i Rijeku

Dinamo je rutinski odradio gostovanje kod četvrtoligaša Zeline sa 4-0. Mario Gavranović zabio je krajem prvog dijela, a onda su krajem utakmice pogotke postigli Bruno Petković i dvaput Damian Kadzior. Još manje stresa imao je Osijek na gostovanju kod Krka slavivši 5-1 (Marić (5.), Hajradinović (39.), Dugandžić (42., 83.), Pilj (61.) / Brdar (45.)), dok je Slaven Belupo pogotkom Bogojevića pobijedio kod Marsonije. Vinogradar je manje-više mirno odigrao kod kuće protiv Jadrana iz Ploča i slavio 4-2, a dan ranije je Lokomotiva pobijedila u Zadru 3-1, a Inter u Zaprešiću svladao Istru 2-1.

Najzanimljivije je bilo u Šibeniku i Varaždinu. Na Šubićevcu se Hajduk jedva izvukao te pogotkom Stanka Jurića u 119. minuti prošao u četvrtfinale. Prethodno, Šibenčani su poveli autogolom Mirka Ivanovnskog (13.), a Splićani izjednačili pogotkom Saida u 87. minuti. Dodajmo da je domaćin igrao od 59. s igračem manje jer je Robert Pecolaj upecao dva žuta kartona.

U posljednjem susretu osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je u Varaždinu pobijedila istoimenog drugoligaša sa 2-1, a pogodak odluke je djelo Čolaka u trećoj minuti sudačke nadoknade. Rijeka je povela već u 4. minuti kada je Puljić sjajno pogodio s ruba kaznenog prostora, a izjednačio je iskusni Leon Benko u 28. minuti sjajnim golom iz slobodnog udarca s ruba kaznenog prostora.

Kupu treba Sloga i Dugo Selo

Jasno je dakle sve osim priče zašto naš kup nije ono zbog čega takva natjecanja i imaju draž, a to je nepredvidivost. Pomalo je otužno što kao najslabiji klub znaš da ideš na najjačega, a prođeš li i njega, opet ti stiže drugi po jačini. Malima se tako nudi fešta, ali teško i senzacija. Sustav koeficijenata koji prati natjecanje sve do četvrtfinala, kada se ždrijebom odlučuju parovi, zaista uništava scenarij za lijepu priču. Ovako najzanimljivija priča ostane na lokalnoj razini, poput gostovanja Dinama u Mravincima kod Sloge pa se potom danima pričalo kako su se Zagrepčani provukli poklonjenim kaznenim udarcem. Tako je jedini endem ovog natjecanja momčad iz Mladine kojoj će ovo, od sezone 2005./2006., biti četvrti put da su među osam najboljih.

Svaki put kad se zaziva neko iznenađenje u borbi za Kup, izvlači se pobjeda Dugog Sela nad Dinamom (3-2). Ali, tu je riječ o utakmici iz 1998.! Hej, pa to je bilo prije 20 godina! U dva desetljeća se nije dogodila u kupu senzacija koja bi nadjačala tu priču. Dodatno, bila je riječ o šesnaestini finala. U redu, ta priča jest epska, ali je istovremeno otužno da se u natjecanju u kojem kvaka i jest da se mali može provući do kraja sretnim ždrijebom, to ne događa. Zašto? Pitajte čelnike HNS-a na ovosezonskom finalu na stadionu Istre 1961 u Puli.