Nacionalna prvoligaška sezona je završena, završen je i kup, ali umjesto da naslovnice sportskih medija proteklih dana krase slike ruža koje cvatu u maksimirskim vrtovima, većina lige uglavnom je zaokupljena individualnim problemima. Hajdukovci ljutiti ishodom finala kupa, točnije, sudačkim tretmanom zasigurno neće samo tako prijeći preko toga, za očekivati je poteze od kojih bi neki mogli biti i konkretniji od onih simboličnih poput prozirnih medalja ili fotografija na facebooku. S druge strane, ni Zagrepčanima odavno nisu dovoljne ovakve titule, mnogima je velika želja vratiti klub “natrag”, stoga udruga “Dinamo, to smo mi” nastavlja svoju borbu s Mamićem što u konačnici svakako znači nove turbulencije u klubu.
Obje strane Dinamove medalje
Dinamo je ponovno dosegnuo veliki uspjeh osvajanja dvostruke krune unatoč tome što je ovo daleko od sezone iz snova za maksimirski klub. Prikazane igre su se ispostavile dovoljnima za novi naslov, ali jasno je da Dinamo trenutno nije na istoj razini kao u nekoj od proteklih godina. Dovoljno govori podatak da su čak 2 puta mijenjali trenera u samoj završnici sezone što se rijetko viđa čak i u našem strogom nogometnom podneblju. Ne brine to posebno njihovog napadača Marija Gavranovića iza kojeg je uspješna sezona:
”U nekim fazama nije bila dobra igra, ali kad se na kraju pogleda rezultat, nitko nam ne može ništa reći. Osvojili smo duplu krunu. Ali moramo biti puno bolji za europska iskušenja koja nas čekaju. Sretan sam ovdje i nadam se da ćemo i sljedeće godine imati lijepih trenutaka”, zaključio je napadač Dinama.
Međutim, nisu svi u Zagrebu zauzeti slavljenjem duple krune. Članovi udruge “Dinamo, to smo mi” predali su izvršnom odboru kluba zahtjev za isključenje Zdravka i Zorana Mamića te Damira Vrbanovića iz klupskog članstva. Traže da se protiv njih, na osnovu Statuta GNK Dinama, pokrene isključivanje iz članstva.
“Predali smo ovaj zahtjev jer Izvršni odbor, Nadzorni odbor i Skupština Dinama ne štite interese kluba, pa onda moramo mi. U statutu sve jasno piše i očekujemo da se u Dinamu pozitivno očituju na ovaj zahtjev u roku od 30 dana. Ukoliko to ne naprave, spremni smo ići dalje na sud kako bi se ovo provelo”, kazao je Juraj Čošić, predsjednik Udruge.
”Očekujemo da se prijedlog o protivljenju Skupštine Grada Zagreba kao najvišeg predstavničkog tijela po pitanju privatizacije Dinama izglasa, pozivamo sve zastupnike da budu za, te pozivamo onda i ljude u klubu da nakon te odluke odustanu od tog postupka”, kazao je Čošić.
One koje zanima isključivo nogomet bi mogla veseliti informacija kako je navodno transfer Lovre Majera iz Lokomotive u Dinamo praktički gotova stvar. Međutim, i tu postoje špekulacije kako već postoji ponuda iz Engleske u visini od gotovo 10 milijuna eura, stoga postoje indicije kako bi Lokomotiva na kraju mogla ostati bez realizacije tog transfera na buduću korist Dinama.
Hajduk kao HNL-ova oporba
Zaista simptomatično zvuči ovaj izraz po kojem se Hajduk sve više doživljava kao oporba naspram sustava kojeg predstavlja Hrvatska nogometna liga. Nije to nešto što biste poželjeli u klubu, ali iziritirani sudačkim i nekim drugim tretmanima koji već dugo traju, Hajduk već neko vrijeme ne skriva svoj animozitet prema čelnim ljudima lige. Sjećamo se kako je nekadašnji predsjednik Maleš svojevremeno rješavao pitanje sudaca i premda u klubu za sada vuku uglavnom simbolične poteze, nije isključeno da svoj bunt izraze i na neki drugi način.
“HNK Hajduk, do raspisivanja i provedbe demokratskih izbora unutar Hrvatskog nogometnog saveza te rješavanja aktualne situacije unutar sudačke organizacije zabranjuje ulazak u svečanu ložu članovima Izvršnog odbora HNS-a. Iznimke mogu biti tek slučajevi kada neki od članova IO HNS-a budu u nužnim ulogama predviđenim propozicijama, kao službeni predstavnici gostujućeg kluba”, stoji u priopćenju Hajduka.
Trener Kopić, pak, može biti zadovoljan što je fokus potpuno odvučen daleko od njega te je prilično “ispod radara” prošao izrazito negativan rezultatski kraj sezone za Hajduk i nije se poteglo pitanje njegove odgovornosti.
Ako nema na trenerskom, novosti na Poljudu ima na direktorskom planu iako je sezona tek završila. Hajduk ima novog sportskog direktora to je bivši poznati igrač Saša Bjelanović. 38 – godišnji Zadranin i bivši hrvatski reprezentativac u proteklom je razdoblju obavljao funkciju pomoćnika sportskog direktora. Bjelanovićev prvi posao bio je otkup ugovora Mađara Adama Gyurcse.
Hajduk je iskoristio opciju u ugovoru te ga je nakon šestomjesečne posudbe otkupio za 400.000 eura. Gyurcso je bio ponajbolji igrač Hajduka u ovoj polusezoni. U 16 nastupa, zabio je šest golova i podijelio pet asistencija. Također je objavljeno kako je raskinut ugovor sa stoperom Gustavom Carbonieriem. Nema sumnje da će ovo biti prometno ljeto na Poljudu.
Krah Cibalije
Nakon odugovlačenja i potpune konspiracije koja je trajala danima, HNS ipak nije odobrio licenciju Cibaliji za 2. HNL, što prema propozicijama znači da Cibalia mora preseliti u 3. ligu i da će se na obnovljenom stadionu i uskoro potpuno novom i modernom terenu igrati trećeligaški nogomet. Konačni je to krah nekoć uglednog slavonskog kluba koji propada i životari već godinama i sada je dotakao dno. Međutim, ovo nije kraj višegodišnje agonije Cibalije, jer stari dugovi ostaju unatoč padu u 3. ligu.
Svi su ostali prvoligaši, kao i Gorica i Varaždin, koji možda postane prvoligaš, dobili licencu. Gorica je prijavila Maksimir kao domaći stadion. Također ni RNK Split nije dobio licencu za Drugu HNL u koju su mogli ući preko dodatnih kvalifikacija pa ostaje u trećoj ligi. Dragovoljac, s kojim RNK Split trebao igrati te kvalifikacije, ostaje drugoligaš, a u Drugoj HNL igrat će i Zadar. Rudeš, koji je ipak dobio licencu za Prvu HNL, bio je upitan zbog problema sa stadionom. Istra je u posljednjem trenutku osigurala licencu za drugu HNL nakon što je s privatnim kapitalom u klub ušao Danko Končar.