Po čemu je Mt. Everest dobio ime, kako su nastali Himalaji, tko je prvi došao do vrha te druge zanimljive činjenice pročitajte u nastavku!
Planinski lanac Himalaja proteže se sjeveroistokom Indije, pokriva 2 400 kilometara površine i prolazi kroz Indiju, Pakistan, Afganistan, Kinu, Butan i Nepal. Sastoji se od tri paralelna lanca poznatih pod imenima Visoka Himalaja, Niska Himalaja i Vanjska Himalaja.
Najviši vrh je Mount Everest na 8,848 metara, a ujedno je i najviši planinski vrh na svijetu. Ostali slavni vrhovi su K2, Kailash, Kanchenjunga, Nanga Parbat, Annapurna, and Manasklu.
Osim planinskih vrhova, Himalaje su izvor nekih od najpoznatijih svjetskih rijeka poput Gangesa, Indusa, Yarlung, Yangtze, Yellow, Mekong, and Nujiang.
Služi kao treći najveći izvor leda i snijega u svijetu, odmah nakon Antartike i Arktika. Sadrži otprilike 15 tisuća ledenjaka, a najveći se proteže na 72 kilometara.
10 kratkih činjenica o Himalaji
- Himalaja je rezultat pomicanja tektonskih ploča koje su sudarile Indiju u Tibet.
2. Zbog mnogobrojnih tektonskih pomicanja Himalaje trpe veliki broj potresa.
3. Jedan su od najmlađih planinskih lanaca na planeti.
4. Pokrivaju gotovo 75% površine Nepala.
5. Služe kao prirodna granica, a godinama su sprječavali interakcije Indijaca s Kinezima.
6. Mt. Everest dobio je ime po pukovniku Sir Georgeu Everestu, britanskom nadzorniku koji je živio u Indiji početkom devetnaestog stoljeća.
7. Nepalci nazivaju Mt. Everest “Samgarmatha”, što u slobodnom prijevodu znači “Božica svemira”.
8. 1953. godine Sir Edmund Hillary i šerpski planinar Tenzing Norgay bili su prvi ljudi koji su uspješno dosegli vrh Mt. Everesta.
9. Unatoč njegovom imenu, Snježni leopard – himalajski “domaćin”, sličniji je tigru.
10. Ime Himalaja dolazi iz sanskrita, a znači “prebivalište snijega”.
Izvor: Pbs.org