11 najboljih svjetskih restorana – evo u kojim ih gradovima možete pronaći

restoran, najbolji restorani
Foto: Pexels

Ako se nađete u Kopenhagenu, Limi, New Yorku, Barceloni, Parizu ili nekom drugom gradu s našeg popisa, evo koje restorane obavezno trebate posjetiti

1. Mirazur (Menton, Francuska)

Nenadmašan pogled na francusku rivijeru, kaskadni povrtnjaci u kojima rastu najslađi proizvodi te tim izuzetno nadarenih chefova i osoblja čine svaki obrok u Mirazuru vrhunskih doživljajem. Restoran ima tri Michelinove zvijezde, a iz njihove ponude posebno se izdvaja cikla obložena koricom od soli i poslužena s kremom od kavijara, dimljena jegulja s lješnjacima i brioš od krumpira s jajima (koja su dobivena od kokoši koja šeće vrtom ovog restorana) i bijelim tartufom.

2. Noma (Kopenhagen, Danska)

Zahvaljujući vizionarskom pristupu chefa Renéa Redzepija, Noma je četiri godine za redom nosio titulu najboljeg svjetskog restorana. Godišnje nudi tri menija od kojih svaki sadrži 20 jela izrađenih od vrhunskih sastojaka. Meni ‘Morski plodovi’ dostupan je od 9. siječnja do 1. lipnja, meni ‘Povrće’ dostupan je od 25. lipnja do 21. rujna, dok je meni pod nazivom ‘Igra i šuma’ dostupan od 15. listopada do 21. prosinca.

3. Gaggan (Bangkok, Tajland)

Gaggan je četiri godine zaredom bio proglašavan najboljim azijskih restoranom u konkurenciji od njih 50, što svjedoči o stalnim inovacijama i poboljšanjima u ovom kreativnom restoranu koji se neprestano razvija. Meni chefa Gaggana Ananda evoluirao je od isključivo indijske kuhinje u globalnu verziju pa se tako u ponudi, između ostalog, sada nalaze i jela inspirirana meksičkom i japanskom kuhinjom.

4. Central (Lima, Peru)

Restoran na čijem su čelu supružnici i chefovi Virgilio Martínez i Pía León smatra se hramom svega peruanskog i gosti ovdje mogu pronaći razne sastojke koji se drugdje rijetko služe. Ovaj bračni par već nekoliko godina putuje zemljom u potrazi za zanimljivim i jedinstvenim proizvodima koje će ponuditi svojim gostima.

5. Arpège (Paris, Francuska)

Na čelu ovog pariškog restorana nalazi se nagrađivani chef Alain Passard. On je još 2001. najavio da Arpège – koji je do tada bio poznat po mesnom meniju – prelazi na vegetarijanski meni. Iako se meso kasnije ipak vratilo na meni, uglavnom se služe jela od povrća koje svakodnevno pristiže s farme čiji je vlasnik glavom i bradom Alain Passard. Iako se meni neprestano mijenjao, restoran je s vremenom postao poznat po jelima od šparoga koja se služe u proljetnim mjesecima te jelima od crnih tartufa, koja se pripremaju tijekom jeseni. Od jela s potpisom posebno se izdvajaju knedle punjene sezonskim povrćem i carpaccio s kavijarom.

6. Disfrutar (Barcelona, Španjolska)

U ovom restoranu možete očekivati neočekivano – gazpacho u obliku sendviča, hrskavi žumanjak ili tekuću salatu. Ako vas ovakva naizgled paradoksalna jela ne oduševljavaju, Dsifrutar nije mjesto za vas. No, za većinu koja posjeti ovaj jedinstveni restoran u Barceloni, ovakva iznenađenja predstavljaju uzbudljivo i zanimljivo iskustvo. Za razliku od avangardnog menija koji se ponekad sastoji od čak 30 jela, interijer Disfrutara je potpuna suprotnost – poprilično je jednostavan i umirujući.

7. Den, (Tokio, Japan)

View this post on Instagram

Power MAKANAI🌶🦀🔥 One more 🍚

A post shared by Zaiyu Hasegawa (@zaiyuhasegawa) on

Glavnu riječ u kuhinji ovog japanskog restorana vodi chef Zaiyu Hasegawa, koji je svoju karijeru započeo s 18 godina u kuhinji jednog ekskluzivnog tradicionalnog japanskog restorana u kojem je radila njegova majka. Jedanaest godina kasnije otvoren je Den.

Restoran nudi brojne specijalitete i većina njih se mijenja ovisno o godišnjem dobu. Posebno se izdvajaju vrtne salate s više od 20 vrsta povrća i ponekim iznenađenjem te Dentucky pržena piletina, koja je sada već postala klasik. Odličan izbor je i donabe-gohan – riža kuhana u glinenoj posudi i poslužena s govedinom ili morskim plodovima.

8. White Rabbit (Moskva, Rusija)

Uz spektakularan pogled na rusku prijestolnicu sa šesnaestog kata na kojem se nalazi White Rabbit, gosti mogu uživati u inventivnoj kuhinji Vladimira Mukhina. Mukhin koristi sastojke koji su specifični za rusku kuhinju pa se tako na meniju nalaze jela poput paštete od labudove jetre ili pečenog kupusa s kavijarom.

9. Steiereck (Beč, Austrija)

Iako ‘na papiru’ sve zvuči poprilično tradicionalno – restoran je već generacijama u vlasništvu jedne obitelji, a jelovnik jako naginje austrijskoj ruralnoj pokrajini Štajerskoj i njenim ukusnim, ali jednostavnim delicijama – Steiereck je zahvaljujući revolucionarnom okruženju i vodstvu chefa Heinza Reitbauera u Austriji postao sinonim za vrhunsku kuhinju.

10. Cosme (New York, SAD)

Ovaj njujorški restoran je mjesto u koje ćete se iznova vraćati kako biste uživali u njegovim specijalitetima. Cosme nudi opuštenu atmosferu i izuzetnu, originalnu hranu koja dolazi iz kuhinje u kojoj glavnu riječ ima Daniela Soto-Innes – mlada kulinarska zvijezda koja je proglašena ovogodišnjom najboljom kuharicom u svijetu.

11. Piazza Duomo (Alba, Italija)

Piazza Duomo nudi okus Pijemonta – regije koja je iznimno poznata po proizvodnji vina i finoj hrani. Gosti mogu birati između à la carte opcija ili tri degustacijska menija, a najpoznatije jelo iz ponude ovog restorana je salata 21… 31… 41… 51… – obilan miks povrća, začinskih trava i nekoliko vrsta salate, ovisno o sezoni. Ono što posebno ostaje u sjećanju onih koji posjete ovaj restoran su različita predjela napravljena od sastojaka koji su uglavnom proizvedeni u vrtu Piazze Duomo.