Ako cijene nafte na svjetskom tržištu ostanu na sadašnjim visokim razinama ili se povećaju do 1. travnja 2019. može se očekivati i rast cijene plina
Novčanike hrvatskih građana je u ovoj godini znatno ispraznilo poskupljenje goriva, a uz to rastu i cijene hrane te su najavljena i nova poskupljenja. Participacija za zdravstvene usluge će, po svemu sudeći, također biti veća, a u Zagrebu će od kolovoza cijene parkinga u nekim zonama biti veće za čak 100 posto.
U sljedećoj im godini prijeti i novo poskupljenje plina i električne energije, a krajem ove godine se mogu očekivati i veći računi za odvoz smeća, dok bi veći računi za struju trebali početi stizati u drugoj polovici sljedeće godine.
Prosječna mjesečna potrošnja kućanstva u Hrvatskoj je 292 kWh, što znači da bi mjesečni račun za struju mogao biti uvećan za tri do šest kuna. Ako cijene nafte na svjetskom tržištu, a samim time i plina, ostanu na sadašnjim visokim razinama ili se povećaju do 1. travnja 2019., kada će se određivati cijena plina za sljedeću energetsku godinu, može se očekivati i rast cijene tog energenta.
Na poskupljenja je utjecao i Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi
Sustav odvojenog skupljanja otpada bi od studenog ove godine trebao napokon zaživjeti, što će uzrokovati i povećanje cijene za odvoz smeća, a ministar Ćorić je poručio da se cijena odvoza temelji na miješanom komunalnom otpadu i ako građani svoj otpad razvrstavaju, rast cijene neće biti značajniji.
U zadnjih godinu su i mlijeko, mliječni proizvodi, jaja, meso… poskupjeli u prosjeku od 0,6 do 2 posto, a voće i povrće od 5 do 15 posto. Ponudu i potražnju najviše kroje vremenske neprilike i nekonkurentnost domaćih proizvođača u domaćem segmentu, a prema riječima nekih trgovaca i uvoz sprječava veću eskalaciju cijena.
Iako nitko to ne želi reći javno, na poskupljenja je utjecao i Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi zbog kojeg su trgovci povećali marže, a dio troškova je s leđa potrošača pao na njih, piše Poslovni dnevnik.